Technology

Stan wyjątkowy

15.10.2022, 12:42 0 komentarzy
Stan wyjątkowy

Od zaledwie paru dni w pasie przy granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym dotknięto aż sto osiemdziesiąt trzy miejsc, a zatem określoną część terytoriów województwa podlaskiego oraz lubelskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na stanowisko rządu. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnił wprowadzenie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią a także poczynaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. Zdaniem rządu polskiego przywożeni są na granice migranci przez służby reżimu białoruskiego. Jest wśród nich grupa, która już od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Co więcej rząd wskazywał również na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską będzie ćwiczyć około dwieście tysięcy żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. Na podstawie konstytucji, stan wyjątkowy można zatwierdzić, gdy w sytuacji niepokojących niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Tymczasem decyzja prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się też szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który mówił o szczegółach zagrożenia niezależności naszego kraju a także integralności granic naszego kraju. Oznajmił również, że państwo białoruskie kierowane w tym momencie przez dyktaturę prezydenta Łukaszenki, organizuje ogromną międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Na dodatek wskazał, że białoruski reżim uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz